2012. január 11., szerda

Fejtetű a családban

„Kedves Szülő! Sajnálattal értesítjük, hogy gyermekénél fejtetvességet tapasztaltunk. Ezért kérjük, hogy gyermeke kezelését a gyógyszertárakban beszerezhető tetűirtó hajszesszel haladéktalanul végezze el.” 
Gondolom minden szülő ilyen üzenetre vágyik este nyolc után. Mi is nagyon örültünk, amikor a lányunk az iskolában kapott borítékot megmutatta. Nyomban nekiláttunk, hogy az üzenet valóság tartalmát ellenőrizzük, de minimális korpán kívül egyebet nem találtunk. Vagy lehet, hogy ez nem is korpa???!... A párom kivett egy gyanúsnak vélt hajszálat, hogy nagyítóval közelebbről megvizsgáljuk. És… hát igen, alighanem serke volt…
Este kilenckor nyomás az ügyeletes gyógyszertárba. Fogalmam se volt (a gyógyszerész se tudta) melyik szer a tuti. A levélben Nittyfort vagy Pedexet ajánlottak, utóbbi nem volt a patikában, maradt a Nittyfor.    
Tízkor elkezdtük a „kezelést”: hajmosás, szárítás, szesszel bedörzsölés, várakozás, hajmosás, szárítás, fésülés, serkék eltávolítása, pizsama -és ágyneműcsere. A szesszel való bedörzsöléskor vettük észre a dögöket. Szó szerint, mivel már nem éltek. Négy - öt példány hullott ki a hajból, és gondolom közte is volt minimum ennyi. Éjfél felé járhatott az idő, mire a lányunk halálosan fáradtan végre aludni mehetett.

Az osztályban legalább öt másik gyereknek voltak még tetvei. Az Interneten mindenféle rémtörténeteket olvastam a kiirthatatlanságukról és az újrafertőzésről. Mi itt még nem tartunk, de minden este ellenőrzés van. A kezelést négy - öt nap után megismételjük, ami szinte kötelező. Nem árt a megelőző védekezés sem, amire szintén jó a Nittyfor. Megjegyzem ugyanakkor, hogy olvastam olyan panaszt miszerint a szer nem elég hatásos és a serkéket sem pusztítja el. Ennek mi az ellenkezőjét tapasztaltuk. Azok a tetvek amiket láttunk, tutira döglöttek voltak, és a serkék is. (Ez utóbbit az eltávolításkor lehet érezni, az élők pattannak, az élettelenek nem.)

Tanácsok a felismeréshez
Ha korábban még sohasem láttál serkét vagy tetűt (mint ahogy mi sem), érdemes odafigyelni a következőkre. A serke nagyon hasonlít a korpához és sokkal kisebb, mint ahogy pl. én elképzeltem. A fél millimétert sem éri el, és alig tűnik vastagabbnak egy hajszálnál. A formája ovális, tojásszerű. Az egyik végével tapad a hajszálhoz, de nem merőlegesen, hanem hegyes szöget bezárva. Hasonlóan ahhoz, ahogy a tavaszi rügyek ülnek a faágon.
Ha a gyerek feje esetleg korpás, mossátok meg a haját és szárítsátok meg.
Nem kell „aggódni” mert a tetvek és a serkék maradnak, a korpa nagy része viszont távozik, így könnyebben felismerhető a serke. Ha a „korpa” a hajszálhoz tapad úgy 1-2 cm távolságra a fejbőrtől, akkor kezdjél erősen gyanakodni. Egy nagyító használata segíthet eldönteni a kérdést.

A tetűt leginkább a muslincához tudnám hasonlítani azzal a különbséggel, hogy nincs szárnya. Egyébként méretre is kb. akkora. Nagyon jól tudnak rejtőzni! Hosszasan vizsgáltuk a párommal a lányunk fejét, de egyetlen példányt sem láttunk élve. Ez gyenge fertőzöttség és dús haj esetén simán előfordulhat, ezért nem is a tetűket célszerű keresni, hanem a serkét. Ha viszont serke van, akkor tetű is van. Sajnos.:-(( 


Újabb fejlemények
Naponta ellenőriztük a családtagok fejét, de újabb tetűt vagy serkéket nem találtunk. Senkinél. Az iskolai ellenőrzés is negatív volt. Ennek ellenére öt nap múlva megismételtük a kezelést a lányunknál, melynek során két, már élettelen tetű hullott ki ismét a hajából.
Még egyszer mondom: a kezelés megismétlése kötelező, még akkor is ha tünetmentesnek látszik az egyén. A megelőző védekezés ilyenkor szintén erősen ajánlott.  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése